Categories

Subscribe!

2017 Prairieland Conference Football All-Conference Teams

2017 Prairieland Conference Football All-Conference Teams
 
Black Division:
OFFENSE
Position Name School Yr. Award
Quarterbacks Cade Beekman Lewistown Jr. Special Mention
  Mitch Gibson Knoxville Sr. Special Mention
  Colton Leady North Fulton Sr. 2nd Team
  Lukas Tinkham A-Town So. 1st Team (Unanimous)
Centers Carter Mason Knoxville Jr. 1st Team
  Cody Maxwell North Fulton Sr. Special Mention
  Julien Nicholson A-Town Sr. 2nd Team
Guards Gage Coursey A-Town Sr. 1st Team
  Tyler Grover Rushville/Industry Sr. 2nd Team
  Caleb Harrison North Fulton Jr. 2nd Team
  Ghage Lambasio Knoxville Jr. 1st Team (Unanimous)
  Dalton Crouse Knoxville So. Special Mention
Tackles Devin Dejaynes A-Town Sr. 1st Team
  Zach Johnson Rushville/Industry So. 2nd Team
  James Thorpe Knoxville Jr. 1st Team
  Tanner Warren Knoxville Sr. 1st Team
  Colton Thurman North Fulton Jr. 2nd Team
Wide Receivers Hunter Darst A-Town Sr. 1st Team (Unanimous)
  DaNeil Waters Knoxville Sr. Special Mention
  Ben Kline Lewistown Sr. 1st Team
  Ian Mayall North Fulton Sr. Special Mention
  Jake Porter South Fulton Sr. 1st Team
  J.D. Wilson South Fulton Jr. 2nd Team
Tight Ends Ken Thomas Lewistown Jr. 1st Team
  Chris Utsinger North Fulton Sr. 1st Team
  Lukas Walker Knoxville Jr. 2nd Team
Running Backs Jay Allbright A-Town Jr. 1st Team (Unanimous)
  Ethan Downs Rushville/Industry Sr. 2nd Team
  Basil Buckner Rushville/Industry Sr. Special Mention
  Case Hennenfent Knoxville Jr. 1st Team (Unanimous)
  Kage Leab Knoxville Sr. 2nd Team
  Seth Clay Knoxville Jr. Special Mention
  Logan McCallister North Fulton Jr. 1st Team
  Jake Myers Lewistown Sr. Special Mention
  Tyler Shutter South Fulton Jr. 2nd Team
Kickers Kennedy Cleer Lewistown So. 1st Team
  Evan Yaste North Fulton Fr. 2nd Team
DEFENSE
Linemen Gage Coursey A-Town Sr. 1st Team (Unanimous)
  Ghage Lambasio Knoxville Jr. 1st Team
  Dash Loving Knoxville Sr. 2nd Team
  Cody Maxwell North Fulton Sr. 2nd Team
Ends Ryan Adolphson A-Town So. 2nd Team
  Brayden Ferguson Lewistown Jr. 2nd Team
  James Thorpe Knoxville Jr. 1st Team
  Tanner Warren Knoxville Sr. 1st Team
  Colton Thurman North Fulton Jr. 1st Team
  Harley Pemble North Fulton Sr. Special Mention
Outside LBs Case Hennenfent Knoxville Jr. 1st Team (Unanimous)
  Cayden Bailey Knoxville Sr. Special Mention
  Jake Porter South Fulton Sr. 1st Team
  Logan McCallister North Fulton Jr. 1st Team
  Chris Utsinger North Fulton Sr. 2nd Team
  Ken Thomas Lewistown Jr. Special Mention
Inside LBs Owen Gray A-Town Jr. 2nd Team
  Austin Hickman North Fulton Jr. Special Mention
  Carter Mason Knoxville Jr. 1st Team (Unanimous)
  Ethan Mikulich Lewistown Jr. 2nd Team
  Tyler Shutter South Fulton Jr. 1st Team
Defensive Backs Josh Asher A-Town Jr. 2nd Team
  Hunter Darst A-Town Sr. 1st Team (Unanimous)
  Basil Buckner Rushville/Industry Sr. 2nd Team
  Kage Leab Knoxville Sr. 1st Team (Unanimous)
  Cade Donovan Knoxville Jr. 2nd Team
  DaNeil Waters Knoxville Sr. 2nd Team
  Ian Mayall North Fulton Sr. 2nd Team
  Jake Myers Lewistown Sr. 11
  J.D. Wilson South Fulton Jr. 1st Team
Punters Ethan Downs Rushville/Industry Sr. 2nd Team
  Jake Porter South Fulton Sr. Special Mention
  Ken Thomas Lewistown Jr. 1st Team
 
Blue Division:
OFFENSE
Quarterbacks Hayden Bradt Farmington Jr. 1st Team (Unanimous)
  Charlie McKinty Elmwood/Brimfield Jr. 2nd Team
  Jackson Porter Illini West Sr. Honorable Mention
Centers Carter Knake Havana Sr. Honorable Mention
  Brody Mynatt B/WP Sr. 2nd Team
  Cy Snider Elmwood/Brimfield Sr. 1st Team
Guards Tanner Coulter Illini West Jr. Honorable Mention
  Jake Garnett Illini West Jr. 2nd Team
  John Hiel B/WP Sr. 1st Team
  Broc Shymansky Farmington So. Honorable Mention
  Hunter Bitner Farmington Jr. 1st Team
  Cale Thompson Elmwood/Brimfield Sr. 1st Team
  Jared Novak Elmwood/Brimfield Jr. 2nd Team
Tackles Threal Anderson Farmington Sr. 1st Team (Unanimous)
  Kennedy Gooding Illini West Sr. Honorable Mention
  Jake Cole Illini West Jr. 2nd Team
  Caileb Johnson Elmwood/Brimfield Jr. 2nd Team
  Alex Taylor B/WP Sr. 1st Team
Wide Receivers Judd Anderson Farmington Sr. 1st Team
  Jakob Uryasz Farmington Sr. 1st Team (Unanimous)
  Vince Lenzi Elmwood/Brimfield Sr. Honorable Mention
  Trenton Teel B/WP Sr. 2nd Team
  Tyler Webb Peoria Heights/Quest Sr. 2nd Team
Tight Ends Ethan Kenney Farmington Sr. 1st Team (Unanimous)
  Henry Lampe Elmwood/Brimfield Jr. 2nd Team
  Dalton Staton Havana Sr. Honorable Mention
Running Backs Nate Ferguson B/WP Sr. 1st Team
  Adrian Hinton Peoria Heights/Quest Jr. Honorable Mention
  Sam Hedrick Elmwood/Brimfield Sr. 1st Team
  Luke Wyatt Elmwood/Brimfield Jr. 2nd Team
  Evan Marion Farmington Sr. 2nd Team
  Dash Anderson Farmington Jr. 2nd Team
  Cade Lansford Farmington Sr. Honorable Mention
  Nick Vorhies Illini West Jr. 1st Team
  Colton Sargeant Illini West Jr. Honorable Mention
Kickers Felix Gomez Elmwood/Brimfield Jr. 2nd Team
  Nick Johnson Farmington Sr. 1st Team
  Wences Sanchez Havana Sr. 2nd Team
  Devin Yocum B/WP Sr. Honorable Mention
DEFENSE
Linemen Dyami Gibson Peoria Heights/Quest Sr. Honorable Mention
  Ty Jackson Illini West Jr. 2nd Team
  Jesse LaFollett Elmwood/Brimfield Sr. 1st Team
  Brody Mynatt B/WP Sr. 2nd Team
  Jon Schmidgall Farmington Sr. Honorable Mention
  Jarod DePriest Farmington Jr. 1st Team (Unanimous)
Ends Kennedy Gooding Illini West r Honorable Mention
  Jake Cole Illini West Jr. 1st Team
  Henry Lampe Elmwood/Brimfield Jr. 1st Team
  Branden Lance Elmwood/Brimfield Jr. Honorable Mention
  Broc Shymansky Farmington So. 2nd Team
  Cody Rickard Farmington Sr. Honorable Mention
  Dalton Staton Havana Sr. 2nd Team
Outside LBs Ashton Newell Peoria Heights/Quest Sr. Honorable Mention
  Nate Ferguson B/WP Sr. 2nd Team
  Jack Fletcher Farmington Sr. 1st Team
  Michael Lord Illini West Jr. 2nd Team
  Luke Wyatt Elmwood/Brimfield Jr. 2nd Team
  Nathan Rushing Elmwood/Brimfield Sr. 1st Team
Inside LBs Jared Crow Peoria Heights/Quest So. 2nd Team
  Daveon Barnett Peoria Heights/Quest So. Honorable Mention
  Chase Gore Elmwood/Brimfield Jr. 1st Team (Unanimous)
  Evan Marion Farmington Sr. 1st Team (Unanimous)
  Nick Vorhies Illini West Jr. 2nd Team
Defensive Backs Nehemiah Butler Elmwood/Brimfield Sr. 1st Team
  Rico Dixon Peoria Heights/Quest Jr. Honorable Mention
  Cade Lansford Farmington Sr. 1st Team
  Aero VanHouten Farmington Jr. 2nd Team
  Jacob Smith Farmington Sr. Honorable Mention
  Colton Sargeant Illini West Jr. 2nd Team
  Carter Boyer Illini West Jr. Honorable Mention
  Devin Yocum B/WP Sr. 2nd Team
  Trenton Teel B/WP Sr. 1st Team
Punters Damon Finney Peoria Heights/Quest Jr. Honorable Mention
  Jackson Porter Illini West Sr. 2nd Team
  Devin Yocum B/WP Sr. 1st Team
At Large Sam Hedrick Elmwood/Brimfield Sr. 1st Team
Posted in